گروه فیدار

راهنمای جامع قیر-بخش پنجم-دیگر بایندر ها

راهنمای جامع قیر-بخش پنجم-دیگر بایندر ها

راهنمای جامع قیر-بخش پنجم-دیگر بایندر ها

دیگر بایندر ها

1-قیر دریاچه‌ای

این بایندر گسترده‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نوع بایندر طبیعی است که مورداستفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین قیر دریاچه‌ای در ترینیداد واقع‌شده است. این نهشته در سال 1595 میلادی توسط آقای والتر رالی کشف‌شده است.

چندین نهشته کوچک‌تر از این نوع آسفالت در جزایر ترینیداد وجود دارد اما این دریاچه که در قسمت جنوبی جزیره واقع‌شده است یکی از بزرگ‌ترین نهشته‌های طبیعی در سراسر جهان است. این دریاچه مساحتی بالغ‌بر 35 هکتار داشته و تخمین زده‌شده که عمق آن حدود 50 متر و حاوی بیش از 10 میلیون تن مواد است.

سطح دریاچه به‌گونه‌ای است که می‌تواند وزن ادوات بارگیری و کامیون‌های دامپر را که وظیفه بارگیری مواد از سطح دریاچه و حمل آن‌ها به سمت گاری‌های ریلی که در امتداد دریاچه مستقرشده‌اند را دارند.

مواد استخراج‌شده با استفاده از حرارت (تا 160 درجه سانتی‌گراد) و تبخیر آب آن‌ها، پالایش می‌شوند. مواد مذاب از صافی‌های بسیار ریز عبور کرده و بدین طریق مواد درشت، ذرات خارجی و گیاهان آن گرفته می‌شوند. این مواد عبور کرده از صافی معمولاً قیر دریاچه‌ای تصفیه‌شده ترینیداد نام‌گذاری می‌شوند. این نوع آسفالت دریاچه‌ای حاوی ترکیب‌بندی زیر است:

  • بایندر 54 درصد وزنی
  • مواد معدنی 36 درصد وزنی
  • مواد آلی 10 درصد وزنی

این نوع بایندر معمولاً برای استفاده در آسفالت مناسب نیست اما گاهی اوقات از آن به‌عنوان یک افزودنی در تولید آسفالت ماستیک استفاده می‌شود.

2- قیر جامد طبیعی (قیر سنگ)

قیر جامد طبیعی از اوایل قرن هفدهم تاکنون مورداستفاده قرارگرفته است. کاربرد اصلی آن برای ضد آب‌کردن، درزبندی کشتی‌ها و مقاوم‌سازی سازه‌های چوبی در برابر حشرات و پوسیدگی است. امروزه قیر جامد طبیعی کاربرد بسیار کم‌تری دارد. کاربردهایی هم چون ضد آب‌کردن و استفاده در ساخت آسفالت ماستیک که در آن‌ها ویژگی پیرشدگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

قیر جامد طبیعی بسته به نوع نهشته از معدن روباز یا معدن زیرزمینی استخراج می‌شود. این نوع معادن در هنگامی‌که قیر ح