گروه فیدار

کیفیت قیر

کیفیت قیر

کیفیت قیر

کیفیت قیر

طی سال ها، دانشمندان رابطه بین اندازه گیری خواص قیرهای پن گرید در آزمایشگاه  و کارآیی آن ها در مخلوط آسفالت جاده ها را بررسی کرده اند. توانایی پیش بینی رفتار طولانی مدت آسفالت با افزایش حجم ترافیک و افزایش تقاضا برای آسفالت با کیفیت اهمیت زیادی یافته است. کارآیی آسفالت در سطح جاده به چند فاکتور بستگی دارد از جمله طراحی، کاربرد و کیفیت ترکیبات به کار رفته در آسفالت. از نظر حجمی، قیر حجم نسبتا کمی از آسفالت را تشکیل می دهد اما دو نقش حیاتی در آسفالت دارد، به عنوان یک بایندر با دوام و دهنده خواص ویسکوالاستیک به آسفالت.

اساسا رضایت از کارآیی قیر بوسیله بررسی چهار مشخصه کنترل می شود:

رئولوژی قیر در دمای سرویس دهی توسط درجه نفوذ و ضریب نفوذ مشخص می شود. بوسیله مطالعه رابطه بین کارآیی قیر در آسفالت و خواص اندازه گیری شده قیرهای آزمایشگاهی و صنعتی، دانشمندان تست هایی را جهت بررسی کیفیت قیر طراحی کرده اند. که شامل شش تست برای قیر و سه تست برای آسفالت است. این نه تست به شکل یک چندضلعی منظم (regular polygon) در شکل نشان داده شده است و به QUALAGON قیر معروف است. تست های موجود در QUALAGON سه فاکتور موثر در کارآیی قیر به شرح زیر را بررسی می کند:

  • Cohesion_ low-temperature ductility

  • Adhesion_ retained Marshall

  • Durability_ rolling thin-film oven test (oxidation stability)

True boiling point­_ gas liquid chromatography

(Volatility)

Exudation droplet test (homogeneity)

Field trials (oxidation stability)

qualagon

qualagon

بررسی آزمون های کوالاگون (QUALAGON) و شاخص آزمون

سال ها تجربه استفاده از QUALAGON در ارتباط با اطلاعات رئولوژیک این مطلب را تایید کرده که مجموعه اطلاعات بدست آمده، اندازه های کمی راضی کننده ای در مورد کیفیت قیر و کارآیی آن در هنگام سرویس را بدست می دهد.

به طور کلی قیرهای دارای کیفیت خوب در مناطق تعیین شده از QUALAGON قرار می گیرند. به هر حال باید به این نکته توجه داشت که اگر قیری در نواحی تعیین شده قرار نگرفت الزاما قیر بی کیفیت نیست. محدوده QUALAGON شاخصی برای تایید یا رد کیفیت قیر نیست بلکه باید کل نمودار را با دقت تفسیر و داوری کرد. به همین دلیل QUALAGON برای مشخص کردن خصوصیات قیر مناسب نیست اما برای بررسی های غیر رسمی مناسب است و ابزاری مفید برای بررسی کارآیی قیر در هنگام سرویس است.

 

5/5 - (2 امتیاز)
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share