گروه فیدار

پلیمرهای اصلاح‌کننده قیر، پیشرفت‌ها و چالش‌ها-بخش سیزدهم

پلیمرهای اصلاح‌کننده قیر، پیشرفت‌ها و چالش‌ها-بخش سیزدهم

پلیمرهای اصلاح‌کننده قیر، پیشرفت‌ها و چالش‌ها-بخش سیزدهم

پلیمرهای اصلاح‌کننده قیر، پیشرفت‌ها و چالش‌ها-بخش سیزدهم

در مورد سازگار کننده‌ها، قابل‌ذکر است که نه سازگاری خیلی عالی و نه سازگاری خیلی ضعیف برای قیر اصلاح‌شده مناسب نیست، زیرا سازگاری بسیار ضعیف باعث ایجاد مشکل جدایش فازی شده درحالی‌که سازگاری بسیار زیاد هم محدودیت‌هایی برای بهبود برخی از خصوصیت‌ها ایجاد می‌کند. در مورد بهبود خواص نیز باید اشاره کرد که قطعاً باعث افزایش هزینه‌های پروژه می‌شود.

برای کاهش هزینه‌ها، برخی از مواد پلیمری ارزان‌قیمت، مخصوصاً ضایعات و محصولات جانبی (مانند لاستیک‌های ضایعاتی، پلاستیک‌های ضایعاتی و محصولات جانبی زیست‌توده‌های پلیمری) قابلیت به‌کارگیری موفقیت‌آمیزتری را در آینده دارند. به‌رغم سازگاری خوب زیست‌محیطی، این ضایعات و یا محصولات جانبی ممکن است باعث تضعیف برخی از خصوصیات قیر اصلاح‌شده پلیمری شوند؛ بنابراین هزینه‌های طول عمر باید مورد تحلیل و بررسی قرارگرفته و مؤثر بودن استفاده از آن قبل از به‌کارگیری ثابت شود. علاوه بر این، مواد ضایعاتی معمولاً رژیم‌های به‌کارگیری مخصوص به خود رادارند (مانند سطح حجم ترافیک و آب‌وهوای خاص) که تحت این شرایط عملکرد بهتری نسبت به شرایط بالاتر از این رژیم‌ها دارند. استفاده از آن‌ها تحت رژیم‌های به‌کارگیری مخصوصشان مقرون‌به‌صرفه تر است. این‌یک امر واضح بوده که ممکن است در فرآیند انجام پروژه نادیده گرفته‌شده و یا فراموش شود.

علاوه بر این، ترکیب دو روش سازشی که قبلاً به آن اشاره شد (مانند استفاده از ضایعات عامل دار و یا به‌کارگیری ضایعات با افزودنی‌های بیش‌تر) نیز می‌تواند باعث تولید محصولات قابل‌قبول جدیدی شود. درواقع اخیراً برخی از تحقیقات در این مسیر آغازشده و چندین مقاله نیز منتشرشده که در جدول شماره 4 نیز خلاصه‌شده است. اگرچه همه آن‌ها ادعا کردند که برخی از خواص را بهبود داده‌اند، اما باید دقت شود که این تلاش‌های انجام‌گرفته، پروژه‌های تحقیقاتی جداگانه‌ای بوده و هنوز هم تحقیقات بیش‌تر برای فهم قابلیت اجرایی آن‌ها تحت شرایط عمومی موردنیاز است.

سازگاری

جدول 4   آزمایش‌هایی در جهت ترکیب برای بهبود خصوصیات قیر و کاهش هزینه‌ها در قیر اصلاح‌شده پلیمری


برای مشاهده ادامه مطالب درباره این موضوع برروی لینک زیر کلیک کنید:

پلیمرهای اصلاح‌کننده قیر، پیشرفت‌ها و چالش‌ها-بخش چهاردهم


برای مشاهده اولین مطلب درباره این موضوع برروی لینک زیر کلیک کنید: 

پلیمرهای اصلاح‌کننده قیر، پیشرفت‌ها و چالش‌ها

5/5 - (12 امتیاز)
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share